Ze względu na budowę wyróżniamy dwie grupy worków typu Big Bag: jedno- i dwuzaczepowe oraz standardowe.
Worek standardowy zbudowany jest z trzech paneli połączonych ze sobą bardzo mocnym szwem. Panel główny tworzy jego dno oraz dwie ścianki, które łącząc się z pozostałymi dwoma panelami dopełniają jego konstrukcję. Zaczepy transportowe umocowane są w każdym narożu Big Baga. Takie rozwiązanie ułatwia zachowanie przez worek sześciennego kształtu po napełnieniu. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń ładunkową/magazynową i realnie obniżyć koszty logistyki. Ten Big Bag charakteryzuje się również zwiększoną wytrzymałością.
Konstrukcja tego typu Big Baga oparta jest na rękawie z tkaniny PP. Z jednej strony jest on zaszyty w taki sposób, żeby utworzyć kwadratowe dno. Z drugiej strony z rękawa uformowane są, zależnie od wariantu, jeden lub dwa zaczepy. Brak bocznych szwów sprawia, że worek jest wyjątkowo szczelny i nie wymaga stosowania dodatkowej wkładki nawet do przechowywania wyjątkowo drobnych materiałów takich jak mąka czy nawozy. Prosta budowa pozwala na znaczne ograniczenie kosztów produkcji, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty transportu towarów przy jego zastosowaniu. Dodatkową jego zaletą jest łatwość manewrowania dzięki centralnie położonym zaczepom.
Ze względu na wszechstronność, Big Bag znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od spożywczego, poprzez chemiczny i budowlany, aż po wydobywczy. Istotne jest jednak wybranie właściwego rodzaju worka do typu ładunku. Dlatego też polecamy Państwa uwadze poniższe zestawienie.
Ze względu na bardzo drobne rozmiary ziaren zbóż preferowanym typem do ich przechowywania jest Big Bag jedno- lub dwuzaczepowy. Warto rozważyć typ standardowy, jeżeli ziarno ma być składowane dłuższy okres i istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
W przypadku nawozów, podobnie jak do zboża, lepiej sprawdzi się Big Bag jedno- lub dwuzaczepowy. W szczególności jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie wózka widłowego.
Na rośliny strączkowe, takie jak fasola czy groch, równie dobrze można wykorzystać oba typy worków. Zatem korzystniejsze będzie użycie tańszego Big Baga jedno- lub dwuzaczepowego
Przy wyborze worka na pasze najlepiej kierować się potrzebami odbiorców. Jeżeli nie mają oni dostępu do wózka widłowego warto postawić na Big Bag jedno- lub dwuzaczepowy.
Pelet jest materiałem stosunkowo lekkim, zatem ze względu na większą kubaturę właściwym wyborem będzie Big Bag czterozaczepowy.
Wybór odpowiedniego worka będzie zależał od formy węgla. Dla przewożenia pylącego miału lepszy będzie Big Bag jedno- lub dwuzaczepowy, natomiast dla węgla kamiennego typ standardowy.
Piasek składa się z bardzo niewielkich ziaren, a więc warto w tym przypadku postawić na bezszwową konstrukcję jedno- lub dwuzaczepową lub czterozaczepowy z tkaniny powlekanej, z uszczelnionymi szwami.
W przemyśle budowlanym worki są poddawane szczególnie ciężkim próbom. Do przewozu kruszywa warto sięgnąć po bardziej wytrzymały Big Bag czterozaczepowy.
Gruz w jeszcze większym stopniu niż kruszywo może narazić worek na uszkodzenie mechaniczne, więc zdecydowanie lepszym wyborem będzie Big Bag czterozaczepowy.